جمع آوري تمبر و فواید آن

جمع آوري تمبر و فواید آن

جمع آوري تمبر و فواید آن

افراد موفق افرادی هستند که با مطالعه و با برنامه ریزی کارهای خود را شروع و به انجام می رسانند. بنابراین اگر می خواهیم مجموعه داری تمبر را شروع و مجموعه دار موفقی باشیم بایستی با حوصله، مطالعه و برنامه ریزی دقیق به این امر فرهنگی و فرحبخش بپردازیم، در غیر اینصورت ممکن است علی رغم صرف وقت و هزینه –هرچند اندک- خیلی زود سرخورده شده و مجموعه خود را بوسیده و به کناری نهیم.

پرداختن به تمبر و جمع آوری تصاویر مختلف و بسیار متنوع در قالب تکه کاغذهای کوچک و بزرگ بها دار غالبا” دندانه دار، علاوه براینکه می تواند اوقات خوشی را برای ما درپی داشته باشد، دانسته های زیادی را نیز به معلومات ما اضافه کرده و مجموعه ی تمبرهای ما به مرور که گسترش پیدا می کند دچار ارزش افزوده شده و بسان حساب پس اندازی بوده که در آینده و درصورت نیاز می توان از آن بهره جست و بخشی از گرفتاری های احتمالی مالی خود را مرتفع کرد. پس با جمع آوری تمبر به واقع می توان با یک تیر چند نشان زد.

مجموعه داری اصولی آنقدر شیرین، جذاب و پر سود است که به جرعت می توان ادعا کرد که اگر یک شاخه ی آن مثل جمع آوری تمبر را شروع کنید در آینده به شاخه های دیگر آن ازجمله جمع آوری سکه، اسکناس و غیره نیز گرایش پیدا خواهید کرد. براستی کمتر سرگرمی را می توان مانند جمع آوری تمبر، سکه و اسکناس پیدا کرد که پول پرداختی بابت آنرا در دراز مدت بتوان به چندین برابر بازیافت کرد. رفتن به تاتر و سینما، پرداختن به بازی های رایانه ای و غیره همه لذت آورند ولی آیا وجهی که بابت آنها پرداخت میکنیم قابل بازگشت است؟

در جوامع پیشرفته کمتر خانواده ای را می توان یافت که عضوی از آن به مجموعه داری نپردازد چرا که در اینگونه جوامع والدین معمولا” از دوران طفولیت فرزندان خود را با آن مانوس می کنند. البته اگر شما هم وسوسه شده اید، اصلا” خجالت نکشید و به سن و سال خود نیز توجه نکنید چراکه ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است. حتی به پول ته جیب خود نیز توجهی نکنید چون با هر توان مالی می توان به جمع مجموعه داران پیوست و اندک اندک و بر حسب توان مالی و به مرور زمان مجموعه ای را گرداوری کرد. برای اینکه ترستان بریزد یاداوری می کنم که در سال 1389 تعداد 21 سری تمبر یادبود به ارزش اسمی 68500 ریال منتشر شده است که با صرف ماهیانه کمتر از 6000 ریال می توان مجموع تمبرهای یک سال را تهیه نمود. آیا مبلغی که هر ماه صرف خرید نشریات مختلف و لوح های فشرده فیلم و بازی می کنیم کمتر از این مبلغ است؟

چطور و چگونه جمع آوری تمبر را آغاز کنیم؟

برای جمع آوری تمبر دلایل مختلفی عنوان شده و هرکس تقریبا” دلیل منحصر به فرد خود را دارد، بعنوان نمونه گروهی تمبر را برای این جمع می کنند تا در معرض تماشای دیگران قراردهند، برخی از روی علاقه و کنجکاوی و برای کنکاش در چند و چون موضوع روی آن و تعدادی نیز تنها برای پر کردن اوقات فراغت و لذت بردن از زمانی که صرف تهیه و قرار دادن تمبرها در آلبوم می کنند. با این حال وجه مشترک اغلب آنها نوعی سرمایه گذاری و ارزش افزوده تمبرها در آینده است.

همانطور که اشاره شد، جمع آوری تمبر یعنی سرمایه گذاری، چون شما علاوه بر اینکه هر روز به تعداد تمبرهای مجموعه خود اضافه می کنید، به مرور به پولی که بابت خرید تمبر می پردازید نیز اضافه شده و در صندوقی به نام آلبوم تمبر انباشته می شود. پس برای این منظور باید برنامه خرید داشته باشید. از این شاخه به آن شاخه پریدن جز هدر دادن وقت و سرمایه فایده ای نخواهد داشت. کاری که انجام آن باعث می شود بعد از مدتی آلبومی روی دستتان بماند که تمبرهای بی ربط به هم داشته که کمتر کسی تمایل به تماشا و یا خرید آن دارد. روی هم رفته جمع آوری تمبر و داشتن یک مجموعه با ارزش از آن بستگی به سرمایه گذاری مناسب و هدفمند مادی، معنوی و زمانی دارد.

اگر تمبر با کیفیت و سالم تهیه نکنید مطمئن باشید که در آینده و در هنگام نیاز بسیار متضرر و سرخورده خواهید شد. پس همانطور که پول خود را در جاهای نا مطمئن سرمایه گذاری نمی کنید، هر تمبری را نیز خریداری ننمایید و قبل از تهیه تمبر حتما” از سالم بودن و کیفیت تمبرهای خریداری شده اطمینان حاصل نمایید.

یکی از ساده ترین راه های تشخیص صحت و سلامت تمبر، سالم و کامل بودن دندانه ها و کیفیت و تمیزی چسب پشت آن است. تمبری که فاقد این دو اصل باشد مانند بشقاب یا فنجان چینی لب پر و رنگ و رو رفته ای است که هیچ ارزشی ندارد و کمتر کسی تمایل به استفاده از آن را دارد.

اگر بعنوان سرمایه گذاری و یا پس انداز به جمع آوری تمبر می پردازید از جمع آوری تمبر به صورت تک سری خوداری نمایید چراکه در بازار تمبر ایران کمتر علاقه ای به خرید و فروش تمبر تکی وجود دارد و در هنگام فروش تمبرهایتان، خریداران وجه کمتری به شما پرداخت خواهند نمود مگر آنکه تمبرهای شما تمبرهای اولیه کشور باشند که بلوک آنها معمولا” کمیاب است. پس اگر قصد سرمایه گذاری دارید، تمبرها را به صورت سری کامل سال در بلوکهای چهارتایی و یا بصورت ورقی تهیه نمایید. از خریدن تمبرهای ناقص نیز جدا” خود داری نمایید.

حال می پردازیم به انواع تمبرها: انواع تمبرها عبارتند از تمبرهای یادبود یا یادگاری، تمبرهای جاری یا پستی، تمبرهای مالیه، تمبرهای خیریه، تمبرهای شخصی، تبلیغاتی و اختصاصی
در این میان پر کاربرد ترین آنها تمبرهای یادبود و پستی هستند.
تمبرهای یادبود برای مناسبت های خاص ملی و بین المللی، موضوع های معین، بزرگداشت وقایع، رویدادها و شخصیت های مهم در شمارگان محدود و تنها در یک نوبت و در اندازه ها و اشکال مختلف چاپ می شوند. این تمبرها از نظر تنوع رنگ و طرح، ارزش هنری بیشتری نسبت به تمبرهای پستی دارند و چون تجدید چاپ نمی شوند، به مرور که از تاریخ چاپ آنها می گذرد با در نظر گرفتن مصرف پستی آنها و با توجه به قانون عرضه و تقاضا بعد از گذشت چند سال دارای ارزش افزوده شده و تا چندین برابر قیمت اسمی (قیمت درج شده در روی تمبر) خرید و فروش می شوند. در این بین معمولا” تمبرهایی در موضوعات خاص از قبیل تمبرهای ورزشی، حیات وحش، گل وگیاه، حمل و نقل و چندین مورد دیگر به نسبت افزایش قیمت بیشتری خواهند داشت.
تمبرهای پستی همانطور که از اسمشان پیداست بیشتر برای پرداخت هزینه های پستی استفاده می شوند و به همین دلیل در شمارگان میلیونی چاپ و در صورت لزوم بر خلاف تمبرهای یادبود به دفعات تجدید چاپ می شوند. البته میلیونی چاپ شدنشان از ارزش کلکسیونی آنها کم نمی کند و در دراز مدت ارزش برخی از آنها به مراتب از خیلی از تمبرهای یادگاری بیشتر می شود. سری این تمبرها معمولا” در یک موضوع خاص بوده و اندازه آنها نیز از تمبرهای یادبود کوچکتر است. قیمت اسمی این تمبرها نسبت به هم متفاوت بوده و قیمت رقم های درشت آنها از تمبرهای یادگاری بیشتر است.
پس بهتر است تمبرها ی یادبود و پستی را هم پای هم جمع آوری نمایید تا مجموعه شما کاملتر باشد.
تمبرها را می توانید به صورت باطل و یا سالم جمع آوری نمایید که البته جمع آوری تمبرهای سالم پیشنهاد می شود چون در ایران به تمبرهای باطل کمتر بها داده می شود مگر اینکه تمبرهای اولیه ایران باشند که سالم آنها معمولا” خیلی کمیاب و گران قیمت هستند.
تمبر باطل به تمبری گفته می شود که مصرف پستی شده و پس از مصرف شسته واز پاکت جداشده باشد. همین جا متذکر می شوم که تحت هیچ شرایطی بدون مشورط با متخصصین تمبرهای قدیمی مصرف شده را از پاکت جدا ننمایید چراکه تمبرهای قدیمی روی پاکت به مراتب ارزشمندتر از تمبرهای جداشده از پاکت هستند و قیمت خیلی از پاکت های قدیمی از تمبر روی آنها بیشتر است.
تمبر سالم و نو به تمبری گفته می شود که هنوز مصرف پستی نشده، روی آن مهر ابطالی وجود نداشته با شد و چسب پشت تمبر نیز سالم باشد.

از کجا تمبر مورد نیاز خود را تهیه نماییم؟

بعد از آشنایی ابتایی با انواع تمبر باید بدانیم که تمبرهای مورد نیاز خود را از کجا تهیه کنیم. با مراجعه به واحدهای پستی سراسر کشور به راحتی می توان تمبرهای روز را خریداری کرد. اگرهم وقت کافی برای مراجعه مرتب به واحدهای پستی را ندارید به راحتی می توانید تنها با یکبار مراجعه به پست و تکمیل فرم اشتراک و پرداخت ودیعه، مشترک یا آبونه تمبر شده تا هرچند وقت یکبار تمبرهای جدید توسط پست سفارشی به نشانی شما ارسال شود.
برای تهیه تمبرهای سالهای گذشته و همچنین موارد دیگر در ارتباط با تمبر از قبیل آلبوم های مخصوص نگهداری تمبر، پاکت های نخستین روز انتشار و غیره نیز می توانید به فروشگاه های تمبر مراجعه نمایید.
البته به دلیل کم بودن فروشگاههای تمبر، در صورت دسترسی به اینترنت می توانید اقلام مورد نظر خود را از طریق فروشگاه های اینترنتی سفارش داده و آنها را درب منزل تحویل بگیرید.
شما هم زمان و یا حتی پیش از خرید تمبر بایستی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تمبرهایتان اقدام به تهیه آلبوم های با کیفیت ویژه نگهداری تمبر نمایید تا به راحتی بتوانید تمبرهایتان را منظم نموده و در معرض تماشای دیگران نیز قرار دهید.
از آنجا که تمبرها بسیار ظریف و حساس هستند، آنها را باید دور از دسترس کودکان، رطوبت و گرمای زیاد قرار داد. هرگز با دستان کثیف، خیس و یا روغنی آنها را لمس نکنید.

لوازم و وسایل مورد نیاز جمع آوری تمبر

مجموعه داران حرفه ای از لوازم و اقلام متنوع از قبیل کتاب راهنمای تمبر، ذره بین، پنس و دندانه شمار نیز استفاده می کنند.
کتاب راهنما یا کاتالوگ تمبر از جمله ضروری ترین اقلام مورد نیاز هر مجموعه دار تمبر است.اینگونه کتابها در حقیقت فهرست مصوری از تمبرهای هر کشور از بدو انتشار تا زمان حال می باشند و قیمت روز و سایر مشخصات تمبرها را شامل می شوند. قیمت های کتاب راهنمای تمبر، کمیابی یک تمبر را نشان می دهد. با این حال، یک تمبر بسته به شرایط عرضه و تقاضا ممکن است پایین تر یا بالاتر از قیمت کتاب راهنمای تمبر خرید و فروش شود. همچنین از طریق این کتابها به راحتی می توانید مجموعه تمبرهای خود را طبق تاریخ انتشارهر تمبر مرتب کنید و به ناقص یا کامل بودن مجموعه خود پی ببرد.
استفاده از ذره بین برای برسی تمبرها به ویژه تمبرهای قدیمی و گران قیمت پیشنهاد می شود چراکه این وسیله با درشت نمایی مناسب باعث می شود تا بتوان سطح تمبر را با دقت مورد برسی قرار داد.
پنس یک وسیله بسیار ساده و در عین حال ضروری برای هر مجموعه دار است. از پنس به این دلیل استفاده می شود که از تماس نوک انگشتان با تمبر جلوگیری شود. بود و نبود اثر انگشت به ویژه اگر تمبر کمیاب باشد بر قیمت تمبراثرگذار است.
یکی از مشخصات تاثیر گذار بر قیمت تمبر دندانه های آن است. گاهی تمبرها از نظر طرح وشکل و اندازه یکی هستند و تنها اندازه دندانه ها یا به اصطلاح پرفراژ آنها وجه تمایزشان از یکدیگر است. به همین دلیل، توانایی تشخیص تفاوت های دندانه ها بسیار اهمیت دارد و اگر یک دندانه شمار داشته باشید، خیلی موثر خواهد بود.

جمع آوری تمبرهای کشورهای دیگر

با شروع جمع آوری تمبرهای ایرانی ودر اثر مراجعه به فروشندگان تمبر ناخوداگاه با تمبرهای کشورهای دیگر نیز آشنا خواهید شد و جذابیت و گیرایی این تمبرها شما را به سوی خود خواهد کشاند و بدون اینکه متوجه شوید کم کم به خرید تمبرهای خارجی نیز عادت خواهید کرد. برای اینکه در آینده متضرر نشوید، بهتر است به آداب خرید تمبرهای خارجی نیز آشنا شوید. در اینجا ما به شما پیشنهاد می کنیم که تمبرهای خارجی را به صورت موضوعی جمع آوری نمایید چراکه این امر در بین مجموعه داران سراسر دنیا بسیار متداول می باشد.
یکی از مهمترین دلایل روی آوری افراد به جمع آوری تمبرهای موضوعی در سال های اخیرتنوع و تعداد زیاد تمبرهای چاپ شده در جهان است. گردآوری تمام تمبرهای چاپ شده در جهان به دلایل مختلف امری بسیار طاقت فرسا و تقریبا” محال است.

در جمع آوری تمبرهای موضوعی بر خلاف جمع آوری تمبرهای کشوری، کشور منتشر کننده تمبر، تاریخ انتشار و تعداد تمبر در نظر گرفته نمی شود بلکه این موضوع تمبر است که نقش اساسی را بازی می کند. هر فرد بسته به علاقه خود یک یا چند موضوع مورد پسند خود از قبیل ورزش، گل و گیاه، حیوانات، پرندگان، گونه های آبزی، اشکال هندسی و غیره را در نظر گرفته و تا آنجا که می تواند تمبرهای مرتبط با موضوع مورد نظر خود را جمع آوری نماید. بدین ترتیب بعد از مدتی می تواند یک مجموعه بسیار زیبا و شکیل داشته باشد که علاوه بر خود دیگران نیز از دیدن آن لذت برده و نکات بسیار زیادی از آن یاد بگیرند.

2 نظر

 • بهنام کریمی دهکردی

  با سلام من تعدادی تمبر دارم یه تعداد بلوکی یه تعداد هم تکی از تمبرهای شاهنشاهی یه چندتایی دارم ولی اکثرا ازسال74 به بعدهستن ایا جزو کلکسیونی حساب میشن وارزششون چطوری حساب میشه

  • سلم،
   بله هرچند کم و نامنظم ولی مجموعه به حساب می آیند. برای دانستن ارزش حدودی و بروز آنها باید به کتاب راهنمای تمبرها یا کاتالوگ تمبر مراجعه شود.
   ارادتمند،
   ابراهیمی

نظر دهید.

Your email address will not be published. Required fields are makes.

WhatsApp chat